Jak wybrać odpowiedni ośrodek leczenia uzależnień?

Osoba, która została dotknięta problemem uzależnienia, prawdopodobnie nie będzie otwarta na wypróbowanie każdej metody radzenia sobie z nim. Dotyczy to alkoholizmu, hazardu i gier komputerowych. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień jest jedynym sposobem na uzyskanie pomocy, jeśli szukasz uzdrowienia i przyspieszenia procesu zdrowienia. Prawdziwą pomoc można uzyskać tylko w profesjonalnym ośrodku rehabilitacyjnym, więc ważne jest, aby wybrać ten właściwy. Jak znaleźć odpowiednie miejsce do leczenia? 

Czym jest ośrodek leczenia uzależnień?

Ośrodek leczenia osób uzależnionych od narkotyków, alkoholu lub leków nazywany jest ośrodkiem leczenia uzależnień. Pobyt w ośrodku odwykowym ma na celu pomóc pacjentowi w zaprzestaniu używania narkotyków lub substancji psychoaktywnych. Ośrodki odwykowe pełnią również rolę edukacyjną i socjalizacyjną. Uczą zdrowych wzorców zachowań i pomagają ludziom integrować się ze społeczeństwem. Indywidualne i grupowe leczenie narkomanii odbywa się z wykorzystaniem podejścia behawiorystycznego.

Która specjalizacja?

Nie każdy może skorzystać z dobrego ośrodka leczenia uzależnień. Nie jest on odpowiedni dla każdego, także dla osób starszych i dojrzałych.

Wyspecjalizowane mogą być placówki, np. takie, które leczą tylko kobiece uzależnienia.

Ponieważ osoby z podobnymi problemami mogą spotkać się w jednej grupie, pomaga to zwiększyć skuteczność terapii grupowej. Bardzo terapeutyczne jest uświadomienie sobie, że nie jest się jedynym ze swoim problemem i że są inni, którzy go mają.

Są też ośrodki, które leczą tylko uzależnienia behawioralne. Są ośrodki, które skupiają się tylko na uzależnieniach behawioralnych, takich jak seksoholizm i zaburzenia odżywiania, zakupoholizm, pracoholizm. Uzależnienie behawioralne to nawyk powtarzania pewnych czynności w celu uzyskania przyjemności, euforii lub ulgi.

Jak wybrać odpowiedni ośrodek leczenia uzależnień?

Warto wybrać ośrodek leczenia uzależnień, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom i oczekiwaniom. Bardziej terapeutyczne będzie znalezienie miejsca, które jest przyjazne i zachęca osoby tam przebywające. Ośrodek musi być prawnie licencjonowany i posiadać wykwalifikowany personel. Sprawdź w Rejestrze Świadczeniodawców Opieki Zdrowotnej, które placówki spełniają te wymagania. Potwierdzi to, że certyfikaty wydane przez ośrodek są ważne i dokładne. Dobrym pomysłem jest dowiedzieć się, w jakich godzinach pracownicy opieki są dostępni dla pacjentów. Ważne jest, aby wiedzieć, czy są oni regularnie pod nadzorem.

Ośrodek leczenia uzależnień powinien oferować program, który uwzględnia różne rodzaje uzależnień. Należy również sprawdzić długość leczenia. Powinna być ona wystarczająco długa, aby przyniosła efekt. Jest to zależne od danej osoby. Minimalna długość leczenia terapeutycznego powinna wynosić od sześciu do ośmiu tygodni. Możliwość wykonania na miejscu badań laboratoryjnych oraz poddania się detoksykacji jest dużym atutem każdego ośrodka. Choć cena jest ważna, nie powinna być jedynym czynnikiem decydującym o ostatecznej decyzji. Choć różnice między ośrodkami są duże, należy pamiętać, że niższe koszty mogą wynikać z oszczędności, np. w zakresie jakości czy standardu usług.

Jakie programy i certyfikaty posiadaja konkretne ośrodki?

Dobre ośrodki leczenia uzależnień udostępniają swoje programy online. Zamieszczają też informacje o lekarzach, terapeutach i specjalistach, z których usług korzystają. Można też znaleźć informacje o ich certyfikatach, doświadczeniu i specjalizacjach. To ciekawy fakt, że świetny ośrodek leczenia narkomanii powinien mieć własną stronę internetową. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat terapii uzależnień odwiedź Ośrodek Dezyderata i zobacz jak walczyć z uzależnieniem.