3 ciekawe alkohole z całego świata, których pewnie nie próbowałeś!
Alkohol to dla wielu osób jeden z nieodzownych elementów spotkań towarzyskich.
Prócz alkoholi najchętniej wybieranych przez osoby często biesiadujące, istnieją rodzaje alkoholi, które poprzez walory smakowe lub też wyjątkowe właściwości będą ciekawym urozmaiceniem towarzyskiego spotkania. Przyjrzyjmy się kilku z nich.
Absynt – trunek z nutką artyzmu
Produkowany z piołunu absynt był alkoholem niezwykle popularnym w XIX wieku. Nazywany Zieloną Wróżką i chętnie spożywany w środowisku paryskich artystów, uważany był za trunek o wyjątkowych właściwościach. W wyniku tej, coraz bardziej rozpowszechnionej opinii w drugiej dekadzie XX. wieku absynt stał się alkoholem zakazanym. Jego produkcja była nielegalna.
Od lat 90. absynt znów jest produkowany i chętnie spożywany. Ten mocny trunek o charakterystycznym, zielonym kolorze i gorzkim, ziołowym smaku uważany jest za jeden z bardziej wyrafinowanych rodzajów alkoholu.
Francuski armaniak – elegancka klasyka
Armaniak to produkowany z jednokrotnie destylowanego wina trunek. Jego nazwa pochodzi od nazwy regionu Gaskonii – Armagnac. Armaniak we Francji wciąż produkowany jest w kameralnych firmach, zazwyczaj w niewielkiej ilości. Jest jest chętnie kupowanym i spożywanym alkoholem, może także osiągać bardzo wysoką cenę. Na cenę armaniaku wpływa miejsce jego wyprodukowania oraz długość procesu starzenia. Świetnie smakuje zarówno w temperaturze pokojowej, jak i schłodzony.
O tym tradycyjnym trunku można by pisać bardzo dużo, w serwisie centrumwin.pl jest artykuł dokładnie opisujący ten najstarszy francuski alkohol, czyli armaniak.
Czym naprawdę jest japońskie sake?
Sake to w powszechnej świadomości charakterystyczny rodzaj japońskiego alkoholu. Należy jednak wiedzieć, że sake po japońsku znaczy po prostu alkohol każdego rodzaju, zaś typowo japoński alkohol, który większość osób ma na myśli myśląc o sake, nazywa się tak naprawdę nihon-shu.
Jest to alkohol produkowany z ryżu, niewiele osób jednak wie, że do jego użycia używa się także pleśni. Pierwsze wzmianki o alkoholu produkowanym z ryżu pojawiły się w japońskich źródłach około 300 lat p.n.e.