Koktajle w kolorach tęczy

Wszystkie są fantastycznym źródłem witamin i składników mineralnych. Możemy jednak tak dobrać ich skład, by zrobić z nich spersonalizowany suplement diety. Naturalny, idealnie dobranych do naszych potrzeb.

Nie ma cenniejszego źródła mikroskładników niż warzywa i owoce. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Inne produkty będą bowiem najlepiej służyć diabetyków, a inne osobom z depresją. Inne wspomogą osoby odchudzające się, inne z problemami gastrycznymi.

Co ciekawe, wiele ważnych składników odżywczych wyróżnia się też specyficznym zabarwieniem. Dla uproszczenia wybraliśmy cztery najbardziej charakterystyczne grupy kolorystyczne: zieloną, żółto-pomarańczową, czerwoną oraz fioletową. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by poszczególne grupy miksować ze sobą, by cieszyć się nie tylko zdrowiem, ale i ulubionym smakiem.

Zielone zrobisz np. z:

SAŁATY, BROKUŁÓW, SZPINAKU, KIEŁKÓW, OGÓRKA, KALAREPKI, AWOKADO, KOPERKU, NARTKI PIETRUSZKI, DYMKI, ZIELONEJ PAPRYKI, KIWI, MELONA ZIELONEGO, JARMUŻU

Są świetnym źródłem chlorofilu, który oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii i substancji toksycznych, ułatwia trawienie, stymuluje pracę wątroby i jelit. Ta grupa koktajli zawiera też wzmacniającą odporność wit. C i magnez oraz polepszającą wzrok luteinę i zreaksantyny. Pietruszka pomaga też odświeżyć oddech.

Szczególnie polecamy osobom na dietach odchudzających i znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na nowotwór.

Chlorofil jest wrażliwy na działanie wysokiej temperatury. Dlatego w lecie, gdy jest bardzo ciepło, zielone koktajle najlepiej wypijać jak najszybciej po zrobieniu.

PRZEPIS


10 dag gruszek
10 dag zielonych winogron
2,5 dag młodego szpinaku
pół awokado
2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z limonki
1,5 łyżeczki cukru
4 kostki lodu
Umyte i obrane gruszki przekrój na pół, usuń gniazda nasienne i pokrój. Umyj winogrona i szpinak. Usuń pestkę i wyjmij miąższ z awokado. Zmiksuj lód, dodaj pozostałe składniki i zmiksuj.

Czerwone zrobisz m.in. z:

MALIN, BURAKA, POMIDORA, TRUSKAWKI, GRANATU, WIŚNI, CZEREŚNI, ARBUZA, CZERWONYCH PORZECZEK

Przede wszystkim zawierają karotenoidy, jak i likopen oraz inne przeciwutleniacze, np. kwas elagowy, który unieczynnia związki rakotwórcze i przeciwdziała starzeniu się organizmu. Wraz z potasem regulują rytm pracy serca oraz ciśnienie krwi. Obniżają też poziom cholesterolu.

Służą sercowcom, palaczom, mieszkańcom miast zanieczyszczonych smogiem i osobom z nadciśnieniem.

W przeciwieństwie do innych związków, likopen zyskuje pod wpływem wyższej temperatury. Dlatego w przetworach pomidorowych jest go więcej niż w surowych warzywach.

PRZEPIS


50 dag czerwonych porzeczek
sok wyciśnięty z 2 cytryn
4 łyżeczki cukru waniliowego
200 ml mleka ryżowego lub jogurtu naturalnego
Do umytych porzeczek dodaj sok z cytryn oraz cukier waniliowy. Zmiksuj wszystko dokładnie z mlekiem ryżowym lub jogurtem naturalnym.

Żółte i pomarańczowe zrobisz m.in. z:

MARCHWI, CYTRYNY, MIRABELKI, POMARAŃCZY, MANDARYNKI, BANANA, ANANASA, ŻÓŁTEJ PAPRYKI, PAPAI, JABŁKA, GREJPFRUTA, DYNI, MELONA ŻÓŁTEGO, POMELO, MANGO

Obecne w nich karotenoidy są prekursorem wit. A. Zwiększają elastyczność stawów i gęstość kości, zapobiegają zwyrodnieniom. Zwalczają wolne rodniki i przeciwdziałają starzeniu się organizmu. Wit. A opóźnia m.in. procesy zwyrodnieniowe plamki żółtej. Żółta grupa poprawia też stan skóry, włosów i paznokci. Działa moczopędnie, zapobiega gromadzeniu wody i obrzękom.

Służą chorującym na stawy oraz rekonwalescentom.

Witaminy z tej grupy lepiej wchłaniają się w obecności tłuszczu. Dlatego warto koktajle przygotowywać na tłustym jogurcie lub pełnotłustym mleku.

PRZEPIS


dojrzałe mango
dojrzała papaja
banan
400 ml soku pomarańczowego
3 łyżeczki miodu
sok z połowy limonki
mięta do dekoracji
Owoce obierz, usuń z nich pestki, pokrój na kawałki. Dodaj sok pomarańczowy, limonkowy, miód. Wszystko zmiksuj. Koktajl udekoruj listkami mięty.

Fioletowe zrobisz np. z:

CZERWONEJ KAPUSTY, CEBULI, WINOGRON, BAKŁAŻANA, ŚLIWEK, JAGÓD, BORÓWEK, JEŻYN, CZARNYCH PORZECZEK

Są bogactwem antocyjanów – silnych przeciwutleniaczy opóźniających procesy starzenia. Poprawiają dotlenienie i odżywienie mózgu, a tym samym pamięć i koncentrację. Uszczelniają naczynia, zapobiegają miażdżycy i innym chorobom układu krążenia. Wspomagają walkę z zapaleniami układu pokarmowego i moczowego.

Służą osobom nerwowym oraz cierpiącym na nawracające infekcje układu moczowego.

Aby uchronić cenne barwniki, produkty fioletowe lepiej przechowywać w lodówce. Natomiast nie szkodzi im mrożenie, więc pełnowartościowe fioletowe napoje przygotowujemy też z mrożonek.

PRZEPIS


200 ml kefiru
3 garstki borówek amerykańskich, jagód oraz jeżyn
pół szklanki malin i truskawek
szczypta mielonego imbiru
woda mineralna
Owoce odszypułkuj, umyj, osusz. Dodaj kefir i zmiksuj. Jeśli koktajl będzie dla ciebie zbyt gęsty, rozcieńcz go odrobiną wody mineralnej.