Jak przestać pić?

Alkoholizm to choroba, którą trzeba leczyć. Uzależnienie to prowadzi bowiem do wielu przykrych konsekwencji. Ponadto alkohol jest źródłem zagrożenia zarówno dla osoby uzależnionej, jak i jej otoczenia. Jak przestać pić alkohol? Czy prywatny ośrodek leczenia uzależnień pomoże? Sprawdź metody leczenia alkoholizmu.

Uzależnienie od alkoholu – zagrożenia

Alkohol to substancja, od której może uzależnić się każdy bez względu na wiek, status społeczny, majętność czy płeć. Alkoholizm inaczej określany jako choroba alkoholowa polega na okresowym piciu alkoholu w różnych ilościach celem doznania jego działania psychicznego, wprawiającego w inny, lepszy nastrój.

Często po alkohol sięgają osoby, które chcą poprawić swoje samopoczucie, dodać sobie odwagi, odwrócić myśli czy “zapić smutki”. Sięganie po alkohol w sytuacjach stresowych to jednak błędne koło, ponieważ alkohol jako substancja psychoaktywna działa tylko chwilowo, doraźnie. Nie rozwiązuje problemu, a tworzy nowe, które bezpośrednio są powiązane z chorobą alkoholową i skutkami odstawienia alkoholu.

Jak alkohol działa na organizm?

Alkohol w polskiej kulturze, ale nie tylko, jest kojarzony z imprezami rodzinnymi takimi jak święta i  wesela, spotkaniami z przyjaciółmi w barze, oglądaniem meczów polskich reprezentacji w piłce nożnej czy beztroskim odpoczynkiem w cieniu drzew podczas parnego, gorącego lata. Niewiele osób zastanawia się jednak, jak alkohol działa na organizm. Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach szkodliwie działa na układ nerwowy. Powoduje to zaburzenia pamięci, trudności w precyzyjnym, logicznym myśleniu. Zaburzeniu podlegają także inne ośrodki w mózgu, które odpowiadają między innymi za kontrolę. To właśnie dlatego po alkoholu wielu osobom “puszcza hamulec”, ponieważ alkohol w organizmie doprowadza do dojścia do głosu pierwotnych, instynktownych zachowań i popędów, które szybko przekładają się na nieakceptowane społecznie zachowania.

Ponadto alkohol w nadmiernych ilości jest niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia. Negatywnie wpływa na wydolność organizmu, pracę narządów wewnętrznych np. układu pokarmowego, wątroby, trzustki i innych, zmienia wygląd, a także może być powodem wielu groźnych chorób, jak np. padaczka alkoholowa.

Dlaczego trudno wyjść z alkoholizmu?

Niestety alkoholizm to nałóg, który bezpośrednio przekłada się na jakość życia, stosunki międzyludzkie, pracę, hobby, dietę i inne sfery życia. Z alkoholizmu trudno jest wyjść, ale warto dać sobie szansę na zmianę i poprawę. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest przyznać się przed samym sobą, że jest się osobą uzależnioną. To bardzo trudne, ponieważ nikt nie lubi mówić o swoich słabościach. Wyjście z nałogu jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy osoba uzależniona ma świadomość problemu i chce podjąć walkę.

Zaburzone myślenie osoby uzależnionej, inny punkt widzenia i percepcja mogą znacząco utrudniać przyznanie się do choroby. Ponadto trzeba pamiętać, że alkohol w rodzinie to problem, który jest przyczyną wielu zaniedbań. Osoby dotknięte alkoholizmem mają upośledzoną uczuciowość wyższą, która dotyka najbardziej newralgicznych dla człowieka sfer, takich jak moralność, poczucie więzi z innymi czy etyka. 

Jak przestać pić – metody

Poniżej omawiamy obecnie dostępne metody leczenia alkoholizmu, które są popularne wśród osób uzależnionych od alkoholu.

1. Wszywka

Wszywka alkoholowa to sposób, który polega na wydzielaniu substancji zakłócających metabolizm alkoholu. Sprawia to, że po spożyciu alkoholu osoba ma silne i uciążliwe dolegliwości, co sprawia, że skutecznie zniechęca wiele osób do sięgania po alkohol. Jej działanie w dużej mierze zależy jednak od organizmu, osobowości i silnej woli chorego.

Trzeba jednak zaznaczyć, że wszywka alkoholowa to nie jest lek na alkoholizm. Decyzja o wszywce alkoholowej może zostać podjęta po konsultacji z lekarzem, a także pod jego stałą obserwacją.

2. Terapia w ośrodku leczenia uzależnień

Mówi się, że jeśli w rodzinie jest chociaż jeden alkoholik, to choruje cała rodzina. Nie bez przyczyny bowiem wyróżnia się syndrom DDA/DDD. Terapia w ośrodku leczenia uzależnień to najlepszy sposób, aby przepracować traumy i problemy nie tylko osoby uzależnionej, ale też osób współuzależnionych. Na terapii można porozmawiać z doświadczonym specjalistą o kłopotach, wątpliwościach, obawach. Dzięki terapii alkoholik, jak i jego rodzina mogą zacząć nowe życie.

3. Domowe sposoby

Należy podkreślić, że domowe sposoby leczenia alkoholizmu nie są złotym i tanim środkiem do wyleczenia z choroby. W zależności od wielu czynników na niektóre osoby może zadziałać regularne uprawianie sportu, zmiana nawyków, zmiana towarzystwa, znalezienie nowego hobby czy omijanie miejsc, które kojarzą się z alkoholem. Nie są to jednak sposoby, które leczą źródło problemu i spowodują, że alkoholik przestaje pić, a jedynie mogą odciągnąć kolejne sesje picia w czasie.

Która metoda jest najlepsza?

Spośród omówionych metod najlepsze efekty ma terapia w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień. Przebudzenie to jedno z miejsc, w którym chorzy mogą liczyć na profesjonalny personel, pomoc, empatię i zrozumienie.

Aby przestać pić, trzeba skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Zwykle walka na własną rękę szybko kończy się porażką i niepowodzeniem, które zniechęca do podjęcia dalszej próby leczenia. Chcąc nie doprowadzić do pogłębienia się choroby alkoholowej, nie warto odkładać decyzji. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień Przebudzenie łączy w sobie zalety bezpiecznego domu, w którym chcemy przebywać, z najlepszym towarzystwem, które rozumie potrzeby. Leczenie odwykowe w polecanym ośrodku leczenia uzależnień to metoda, która najskuteczniej nauczy jak przestać pić i jak zacząć żyć bez alkoholu.