Alkohol w rodzinie

Czytelniczka: moja córka strasznie się kłóci i szuka zaczepki. Jak ojciec wróci wypity do domu, to tak mu podskakuje, że wreszcie on wybucha i krzyczy, a nawet ją bije.
Nie wiem, dlaczego ona tak z nim zadziera. Jak by mu dała spokój, to on by też siedział cicho.

Problemem w domu nie jest zachowanie córki, ale zachowanie ojca. Paradoksalnie można powiedzieć, że zachowania córki, która reaguje na to, że ojciec wraca pijany są tu jak najbardziej na miejscu. To ojciec powinien mniej pić, a nie córka udawać, że tego nie widzi.

Jeśli dochodzi do przemocy powinna Pani na to reagować, włącznie z wezwaniem policji.

Pani sposób zrozumienia tej sytuacji (córka musi mniej podskakiwać, żeby w domu był spokój) świadczą o tym, że jest Pani uwikłana we współuzależnienie z mężem.

Jeśli chce Pani coś zmienić na lepsze w swojej rodzinie, warto uczęszczać na zebrania Al-anon (zebrania dla małżonków alkoholików). Organizowane są także zebrania dla młodych ludzi i nastolatków, którzy mają w rodzinie osobę uzależnioną od alkoholu. To dobre miejsce dla Pani córki.

Marcin Florkowski, dr psychologii/Panorama Leszczyńska

Polecamy

akcjasos4Serdecznie zapraszamy do pierwszego w Polsce portalu  dla osób uzależnionych i współuzależnionych http://alkoholizm.akcjasos.pl
Zapraszamy do forum dyskusyjnego Forum uzaleznienia - tu możesz otrzymać pomoc.

Uzależnienie od alkoholu , czyli alkoholizm, jest chorobą, która zaczyna się i rozwija podstępnie, bez świadomości zainteresowanej osoby. Polega na nie kontrolowanym piciu napojów alkoholowych i może doprowadzić do przedwczesnej śmierci.

Reklama

Psycholog online

Jeśli przeżyłeś tragedię i nie wiesz, co ze sobą zrobić. Jeśli masz jakikolwiek problem, z którym nie potrafisz sobie poradzić. Jeśli stoisz przed podjęciem ważnej decyzji i chciałbyś lepiej poznać siebie i swoje potrzeby i upewnić się w obranym kierunku Twojego życia, napisz do naszego psychologa on-line

Porady naszego psychologa udzielane są bezpłatnie.

Partner serwisu

Reklama

Reklama