Manipulacje alkoholika

Człowiek uzależniony od alkoholu funkcjonuje w złudnym systemie iluzji i zaprzeczeń. Oszukuje nie tylko innych, ale i samego siebie.

Nie mówiąc już o tym, że neguje nawet najbardziej podstawowe fakty świadczące o jego niewłaściwej postawie wobec alkoholu. Czyni to wyjątkowo skutecznie i przekonująco. Co więcej, jest to na tyle fantazyjne, że przekracza wyobraźnię ludzi zrównoważonych psychicznie. To z kolei jest powodem, dla którego alkoholicy z tak dużą łatwością oszukują i manipulują.

Dlaczego osoby uzależnione stosują manipulację? Nadużywanie alkoholu i niestosowanie żadnych technik manipulacyjnych bardzo szybko uświadamia uzależnionemu, że będzie ponosił trudne konsekwencje swego zachowania. Może to być zwolnienie z pracy, rozwód, wezwanie policji w czasie pijackiej awantury. Wspomniane konsekwencje są bardzo trudne do zrozumienia i przeżycia, w związku z czym alkoholik stara się przed nimi bronić w każdy możliwy sposób. Najczęściej jest to sięganie po techniki manipulacyjne, dzięki czemu przerzuca odpowiedzialność za swoje postępowanie na innych ludzi.

Osobami najbardziej narażonymi na manipulacje alkoholika są wszyscy ci, którzy znajdują się w jego najbliższym otoczeniu. Żona, dzieci, rodzice lub rodzeństwo bardzo często chcą pomóc alkoholikowi w wyjściu z nałogu. Ich wysiłki idą jednak na marne, bowiem uzależniony robi wszystko, aby im w tym przeszkodzić. W konsekwencji może bezkarnie pić, a winą za ten stan obarczać najbliższych. Efekt? Zyskuje komfort picia.

Do najpopularniejszych technik manipulacyjnych należy okłamywanie, oszukiwanie i stosowanie wykrętów. Zdolność do opowiadania misternie wymyślonych historii lub tworzenia usprawiedliwień ad hoc jest wręcz niewiarygodna. Alkoholik potrafi w minutę znaleźć wytłumaczenie dlaczego nie przyszedł do pracy, czemu nie odebrał dziecka z przedszkola oraz dlaczego musi zaciągnąć dług na alkohol. Niestety, oprócz tych metod, uzależniony posiada też techniki mniej wyrafinowane, do których należy przemoc fizyczna i psychiczna. W dodatku potrafi zastosować szantaż materialny (grożąc potłuczeniem zastawy, rozbiciem telewizora czy zniszczeniem komputera). Każda z tych metod może być zastosowana, gdy alkoholikowi zależy na tym, aby się napić i nie ponieść żadnych konsekwencji.

leczenieodwykowe.pl


Polecamy

akcjasos4Serdecznie zapraszamy do pierwszego w Polsce portalu  dla osób uzależnionych i współuzależnionych http://alkoholizm.akcjasos.pl
Zapraszamy do forum dyskusyjnego Forum uzaleznienia - tu możesz otrzymać pomoc.

Uzależnienie od alkoholu , czyli alkoholizm, jest chorobą, która zaczyna się i rozwija podstępnie, bez świadomości zainteresowanej osoby. Polega na nie kontrolowanym piciu napojów alkoholowych i może doprowadzić do przedwczesnej śmierci.

Reklama

Psycholog online

Jeśli przeżyłeś tragedię i nie wiesz, co ze sobą zrobić. Jeśli masz jakikolwiek problem, z którym nie potrafisz sobie poradzić. Jeśli stoisz przed podjęciem ważnej decyzji i chciałbyś lepiej poznać siebie i swoje potrzeby i upewnić się w obranym kierunku Twojego życia, napisz do naszego psychologa on-line

Porady naszego psychologa udzielane są bezpłatnie.

Partner serwisu

Reklama

Reklama